Kreckomil logo

Jak ubikaci vybavit

11. únor 2023 (poslední aktualizace 12. února 2024)

Autorka: Kateřina Kasalická

Korektura: Ludmila Martínková (CHS Moravska Sahara),  Lucie Nečasová (CHS Of Artur), Eliška Grossová

Před pořízením křečka je prvním důležitým krokem vybrat správnou ubikaci (jak je popsáno ve článcích Ubikace – obecněVhodné ubikace), dalším krokem je ji správně zařídit. Velká ubikace ještě nezaručuje křečkovu spokojenost, menší a štědře zařízená ubikace (splňující etické minimum) může být i pro křečka zábavnější a zajímavější než větší, ale jen spoře zařízená ubikace.

Vybavená ubikace pro křečka

Základní vybavení

Každá ubikace pro křečka či křečíka musí obsahovat následující vybavení.

Domeček – Každý křeček by měl mít k dispozici uzavřený domeček, ve kterém se může schovat. Většině křečků vyhovují spíše domečky bez podlahy s jedním nebo dvěma vchody. Pro křečky syrské by měl mít vchod průměr alespoň 7 cm, pro křečíky alespoň 5 cm, aby se jim neodřely torby, pokud si v nich do domečku nesou zrovna zásoby jídla, nebo aby dokonce neuvízli.

Křečci si vystačí i s jednoduchým domečkem, ale lze jim pořídit i takzvaný vícekomorový domeček, který simuluje jejich přirozené chování. V přírodě by si totiž křečci vytvořili několik různých komůrek, každou s jinou funkcí – jednu na spaní, druhou na skladování potravy, třetí jako záchůdek atd. Ty je už však trochu obtížnější sehnat, přímo v Česku lze sehnat následující typy:

Další možností je si vícekomorový domeček objednat z Německa z Rodipet nebo Getzoo, kde si ale člověk připlatí trochu více za poštovné.

Domeček Trixie Leif

Kolečko – Křečci jsou v přírodě v podstatě maratonci, vášeň k běhání jim zůstává i jako mazlíčkům a ani prostornější ubikace jim neumožní si tuto potřebu vybít bez kolečka. Více o volbě správného kolečka si můžete přečíst v článku Běhací kolečko.

Napáječka nebo miska s vodou – Křečci potřebují neustálý přístup k vodě. Vodu je potřeba měnit každý den a nádobu čistit alespoň jednou za tři dny, protože již po pár hodinách se ve vodě tvoří řasy, i když nejdou vidět. Po dvou dnech se pak dokonce množí exponenciální rychlostí. U napáječky je potřeba čistit jak lahvovou část, tak vnitřek hubičky, například kartáčkem na brčka nebo vatovou tyčinkou do uší.


Podestýlka – V ubikaci samozřejmě nesmí chybět vrstva bezprašné neparfémované podestýlky, která umožňuje hrabání, kde platí, že čím větší vrstva, tím lépe. Křečci jsou totiž v přírodě norníky, vytváří si nory i ve více než metrové hloubce. Často křečci začnou norovat, až když mají k dispozici alespoň 25 cm vrstvu podestýlky. Více si o podestýlkách můžete přečíst v článku Podestýlka.


  • Mýtus – „Můj křeček stejně nenoruje.“ – Existuje malé procento křečků, kteří opravdu o norování nemají zájem, ale častěji je příčinou nezajištění dostatečných podmínek k norování. Mezi možné příčiny patří podestýlka, která nedrží nory, nedostatečná vrstva podestýlky nebo příliš malá sekce k norování (často chovatelé vyhradí například jen jeden roh s trochu vyšší podestýlkou). Občas může trvat i několik měsíců, než křeček začne norovat, často je k norování popostrčí začínající tunel, kdy se dá do ubikace tunýlek, který vede jedním koncem do podestýlky a druhým ven.

Písková koupel – Křečci si nemyjí srst vodou, naopak by jejich srst neměla za normálních okolností vůbec přijít do styku s vodou. Křečci jsou spíše jako kočky, srst si sami myjí a koupání v písku jim pomáhá se zbavit přebytečných olejů. Proto by měli mít k dispozici nádobu s pískem, vhodným je například písek pro činčily nebo terarijní písek, do kterého nejsou přidané žádné obohacující" látky. Prach pro činčily je naopak nevhodný, protože může způsobit respirační potíže. Jako nádobu lze použít obyčejnou misku, položenou zavařovačku, záchůdky dělané přímo pro hlodavce, i kartonovou krabici, nebo lze část ubikace vyhradit pomocí ohebných mostíků. Někteří křečci do písku i rádi čůrají, což potom zjednodušuje úklid ubikace. Pokud má křeček v ubikaci jen menší nádobu s pískem a chodí tam čůrat, je lepší přidat takové nádoby dvě – jednu na čůrání a druhou na koupání.

Okusovátka – Křečkům po celý život rostou zoubky, proto si je musí obrušovat. K tomu jim slouží různá okusovátka, například ze dřeva, sysalu, lufy, nebo větvičky vybraných stromů (například jabloň či hruška). Křečky oblíbenou možností jsou také pamlsky pro psy Whimzees, které lze často najít v kamenných prodejnách po jednotlivých kusech. Většina ostatních psích pamlsků pro křečky vhodná není, proto je lepší držet se ověřených produktů. Takzvané minerální bloky pro hlodavce jsou spíše nevhodné, protože křečci získávají potřebné minerály již z potravy a přebytečný přísun minerálů jejich organismus zbytečně zatíží.


  • Mýtus – „Křečci si obrušují zoubky hryzáním klece.“ – Kovové mříže jsou pro obrušování zoubků pro křečky příliš tvrdé. Vhodným materiálem je dřevo nebo speciální okusovátka, při hryzání kovových mříží hrozí zlomení zubů a otlačení čenichu od okolních mříží.

Přehled základního křeččího vybavení

Vybavení lze volit jak dřevěné, tak plastové. U plastových je vhodné kontrolovat, jestli ho křeček neohryzává. Někteří chovatelé preferují dřevěné vybavení před plastovým z různých důvodů, například protože ho křeček může využít i pro obrušování zubů, obě možnosti jsou však v pořádku. Dřevěné vybavení lze ochránit proti nečistotám, například moči, nalakováním lakem s certifikací na dětské hračky, který je pro křečky nezávadný.

Pokud jsou těžké věci, například písková koupel nebo kolečko, umístěné přímo na podestýlce, hrozí, že se pod nimi křeček podhrabe a tyto těžké věci ho pak zavalí. Proto je potřeba dávat si pozor při jejich umístění – buď je umístit na místo, kde je podestýlka nízká, nebo na poličku či plochou střechu domečku.


V seznamu záměrně není mistička na jídlo, není totiž nutně potřeba. Krmnou směs lze místo toho jednoduše rozsypat po celé ubikaci, křeček pak jídlo musí hledat a sbírat, což se mu na chvíli postará o zábavu.

Další vybavení


Ubikace by správně měla být zaplněna co nejvíce, po hranici, kdy se v ní křeček může rozumně pohybovat. Křečci jsou v přírodě kořistí a i v zajetí se jim často zachovávají jejich instinkty, proto se cítí bezpečněji v ubikaci s velkým množstvím všemožných úkrytů. Tady najdete tipy na to, jak křečkům jejich ubikaci ještě zkrášlit.


Tunýlky – Existuje velká řada tunýlků z různých materiálů, které jsou oblíbeným úkrytem, ve stresové situaci křečci často preferují úkryt s dvěma východy, protože jim poskytuje více únikových cest. Mezi možné tunýlky patří korkové tunely, které jsou k nalezení často v terarijní sekci, mají hezký přírodní vzhled a jejich hrubý povrch přispívá k obrušování drápků. Dále lze sehnat různé dřevěné tunýlky, travní tunýlky, tunýlky ze sena a březové tunýlky.


Terakotový úkryt – Terakota je materiál s hrubým povrchem, ze kterého se vyrábí například květináče. Jeho výhodou je, že právě jeho hrubý povrch napomáhá k obrušování drápků a v létě může křečkům posloužit i ke schlazení. Jako úkryt lze využít právě i zmíněné květináče nebo speciální terakotové domečky přímo pro hlodavce ve tvarech pařez, hříbek a vejce s kloboučkem.


Úkryt do pískové koupele – Křečci se v písku rádi koupou a občas tam i rádi čůrají. Ti větší stresaři si přitom ale můžou připadat jako snadná kořist, proto je v tomto chování může podpořit, když budou mít v písku úkryt. Jako úkryt poslouží libovolný domeček bez podlahy.


Ohebné mostíkyOhebné mostíky lze vytvarovat podle potřeby, můžou tak posloužit jako most, tunel, domeček nebo oddělovač podestýlky. Pokud máte možnost si vybrat konkrétní kus, je lepší vybrat nějaký s rovnými větvičkami a minimem mezer mezi nimi. Výjimečně se stane, že křečkovi v mezeře mezi větvičkami uvízne nožička, a pokud se mu ji nepovede vyklínit, nožičku si v pudu sebezáchovy uhryže. Proto je lepší volit mostíky bez mezer, případně lze mezery vyplnit třeba podestýlkou.


Kamínky – Ideálně neostré, ale hrubé kamínky mohou přispět k obrušování drápků. Lze využít obyčejné kamínky sesbírané venku, pokud se pořádně umyjí. Křečci přes ně ale většinou nebudou cíleně chodit sami od sebe, je lepší je tedy umístit na nějaké místo, kde přes ně budou muset lézt, například před kolečko, domeček nebo nádobu s vodou.


Polička na věci – V případě, že jsou těžké věci umístěné jen tak na vyšší vrstvě podestýlky, můžou se na křečka zhroutit, pokud pod nimi bude norovat. Proto je dobré těžší věci umístit na poličku nebo k nim přidělat nožičky, které je budou držet nad podestýlkou.


Hrabací nádoba – Pro zpestření lze do ubikace umístit nádobu s různými materiály pro hrabání. Možnými materiály jsou například bukové štěpky, osikové štěpky, kokosový substrát (do terárií) nebo obyčejný substrát bez chemikálií (ale kupovaný, nikoliv nějaká hlína ze zahrádky, která může obsahovat parazity a škodlivé látky).


Mistička na čerstvé potraviny – Křečci by měli pravidelně dostávat zeleninu, eventuálně můžou jíst některé mléčné výrobky, ovoce (křečíkům raději nedávat, jsou náchylní k cukrovce), vařené těstoviny či luštěniny (vařené bez soli) a další. Ty je lepší křečkům podávat v nějaké mističce, lze využít i menší talířky. Plastové mističky jsou nepraktické, protože je křečci snadno převrátí.


Dekorační větve – Ubikaci lze zkrášlit dekorační větví, po které pak může křeček i lézt. Nemůže to být ale libovolné dřevo, je nutné vždy zkontrolovat, jestli je pro křečky netoxické. Případně pokud je větev přinesená zvenčí, řádně ji vyčistit a vydezinfikovat (např. zmražením na 3 dny, nebo upečením v troubě zhruba 30 minut na 100°C). Dobrou volbou jsou například větve z vinné révy do terárií. Naopak dekorační větve do akvárií bývají často něčím napuštěné, aby v akváriích neplavaly, ty jsou tedy nevhodné.

Přehled doplňkového křeččího vybavení

Zdroje